hamoon
13 بهمن 1401 - 13:05

ریزش بهمن در "گردنه خان و ژالانه" کردستان/ محور بانه ـ مریوان مسدود شد

بامداد امروز؛ ریزش بهمن در گردنه خان محور بانه-سقز و ژالانه اورامان راه‌های اصلی را مسدود کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بانه، کردستان از جمله استان‌های کوهستانی در منطقه غربی ایران است که هرساله در فصل زمستان بارش‌های زیادی در این دیار رقم می‌خورد. بارش برف در چند روز گذشته موجب خوشحالی مردم به خصوص کشاورزان استان شده است.

بارش‌ها از دو روز گذشته در نقاط مختلف به ویژه نوار غربی و جنوبی استان آغاز و راه ارتباطی 425 روستا را مسدود کرد. از بامداد امروز نیز بارش برف مجدد از سر گرفته شده و به گفته مدیرکل هواشناسی استان کردستان این سامانه بارشی تا اواخر فردا در کردستان حاکم است.

مدیرکل هواشناسی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ادامه بارش برف و باران تا اواخر فردا در سطح استان خبر داد و گفت: در طول 24 ساعت آینده بیشترین بارش‌ها در مناطق جنوبی، بانه، مریوان، بیجار، تا حدودی سقز و سنندج، دیواندره و سروآباد خواهد بود.

مدیران کل هواشناسی و راهداری و رئیس پلیس راه استان کردستان از چند روز قبل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، هشدار بارش‌های سنگین و اختلال در ترددهای بین جاده‌ای را داده بودند و از هموطنان و رانندگان خواستند که از سفرهای غیرضروری در محورهای مواصلاتی استان به‌جد خودداری کنند اما بودند کسانی که به این هشدارها توجهی نکردند و گرفتار برف و ریزش بهمن شدند.

در همین راستا؛ بامداد امروز نزدیکای صبح، ریزش بهمن در گردنه ژالانه اورامان و گردنه خان محور بانه-سقز 500 متر راه اصلی را مسدود کرد اما بلافاصله عملیات بازگشایی با تلاش راهداران در کمتر از یک ساعت آغاز و همچنان ادامه دارد.

رامبد نوذری، معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: در پی بارش‌ها از بامداد امروز ریزش بهمن در گردنه خان بانه و گردنه ژالانه اورامان اتفاق افتاده و راه‌ اصلی مسدود شد.

وی افزود: از صبح امروز عملیات پاکسازی این محورها توسط همکاران راهداری آغاز شده و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان خاطرنشان کرد: بارش برف در گردنه ژالانه به بیش از 2 متر و در گردنه خان بانه نیز به 40سانتی‌متر رسیده است.

محور بانه مریوان و محور بانه سیران‌بند به علت بارش سنگین برف تا اطلاع ثانوی مسدود است. 

در ادامه ویدئویی از ریزش بهمن در گردنه ژالانه اورامان و گردنه خان بانه را ببینید:

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014834